By | 5 بهمن 1399

رمز ارز چیست؟

رمز ارز پول دیجیتالی غیر متمرکز و مبتنی بر فناوری بلاکچین(blockchain) است. ممکن است با محبوب ترین انواع رمز ارزها از قبیل بیت کوین و اتریوم آشنا باشید اما براساس گزارش CoinLore بیش از 5000 رمز ارز مختلف در گردش وجود دارد.

می توانید برای خرید کالاها و خدمات از رمز ارزها استفاده نمایید، گرچه بسیاری از افراد همانند سایر دارایی های خود مانند سهام یا فلزات گرانبها(مانند طلا) در آن سرمایه گذاری می کنند. در حالیکه رمز ارز یک موضوع هیجان انگیز و جدید می باشد اما خرید آن می تواند دارای ریسک باشد زیرا برای درک بهتر نحوه کار هر سیستم باید تحقیق بیشتری در مورد آن انجام داد.

رمز ارز چگونه کار می کند؟

رمز ارز وسیله است برای تبادل دیجیتالی که رمزنگاری شده و غیرمتمرکز است. برخلاف دلار و یورو، هیچ مرجع مرکزی برای حفظ و مدیریت ارزش رمز ارز وجود ندارد. درعوض این وظایف بطور گسترده از طریق اینترنت بین کاربران رمز ارز توزیع می شود.

بیت کوین اولین رمز ارز بود که برای اولین بار توسط “ساتوشی ناکاموتو” در سال 2008 در مقاله ای به عنوان “بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر” بطور اساسی شرح داده شد. ناکاموتو پروژه خود را بعنوان “یک سیستم پرداخت الکترونیکی بر پایه ی رمزنگاری بجای مبتنی بر اعتماد” توصیف کرد. این مدل رمزنگاری بصورت تراکنش هایی است که در فرمتی به نام بلاکچین(BlockChain) تایید و ثبت می شود.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین مانند یک دفتر باز و توزیع شده است که تراکنش ها را بصورت کد ثبت می کند. در عمل، این کار شبیه یک دفترچه است که در میان تعداد بیشماری کامپیوتر در سرتاسر جهان توزیع می شود. تراکنش ها در بلاک هایی ثبت می شوند که مانند یک زنجیر با تراکنش های رمز ارز قبلی به یکدیگر متصل هستند.

بوچی اوکورو مدیرعامل و بنیانگذار آفریقایی صرافی رمز ارز Quidax می گوید: “کتابی را تصور کنید که در آن هر پولی را که روزانه خرج می کنید را یادداشت می کنید”. “هر صفحه آن شبیه یک بلاک و کل کتاب یک بلاکچین است”.

با استفاده از بلاکچین، هرکسی که از رمز ارزها استفاده می کند یک نسخه مخصوص خود از این کتاب را برای ایجاد سابقه یکپارچه تراکنش های خود دارد. نرم افزار هر تراکنش جدیدی را که اتفاق می افتد ثبت می کند، هر نسخه از بلاکچین بصورت همزمان با اطلاعات جدید بروز می شود و تمام سوابق را بصورت یکسان و دقیق نگه می دارد. برای جلوگیری از کلاهبرداری، هر تراکنش با استفاده از دو روش اعتبارسنجی بررسی می شود: اثبات کار و اثبات خطر.

اثبات کار و اثبات خطر

این دو تکنیک اعتبارسنجی مختلف می باشند که از آن ها برای تایید تراکنش ها قبل از اضافه شدن به بلاکچین استفاده می شود. رمز ارزها معمولا از اثبات کار و اثبات خطر برای تایید تراکنش ها استفاده می کنند.

اثبات کار: سیمون آکسنهام مدیر رسانه های اجتماعی در Xcoins.com می گوید روش اثبات کار روشی برای تایید تراکنش ها در یک بلاکچین می باشد که از یک الگوریتم ریاضی برای حل آن استفاده می شود.

هر کامپیوتر شرکت کننده اغلب بعنوان “استخراج کننده” شناخته می شود که برای اضافه شدن به بلاکچین یک معمای ریاضی که به تایید گروهی از تراکنش ها هم می رسد را حل می نماید. اولین کامپیوتری که اینکار را با موفقیت انجام دهد با مقدار کمی رمز ارز پاداش میگیرد.

این مسابقه برای حل معماهای بلاکچین به مقدار زیادی انرژی و برق کامپیوتر نیاز دارد.

در عمل، این بدان معناست که ماینرها حتی پس از رمزنگاری قابل شکستن هستند. ماینرها تراکنش های تایید شده را پس از مصرف هزینه های برق و منابع محاسباتی دریافت می کنند.

اثبات خطر: برای کاهش مقدار مصرف انرژی برای بررسی تراکنش ها، برخی از رمز ارزها از روش تایید اثبات خطر استفاده می کنند. با این روش، تعداد تراکنش های هر فردی که می تواند تایید نماید محدود شده است به میزان رمز ارزی که بطور موقت مایل به ودیعه گذاری نزد یک مدل گاوصندوق عمومی قفل شده باشد که توسط آن بتواند شانس شرکت در این روند را داشته باشند.

اوکورو میگوید که این شبیه یک وثیقه بانکی است.

هرکسی که رمزنگاری کند واجد شرایط تایید تراکنش هاست، اما شانس انتخاب شما برای انجام این کار با مقدار میزانی که شما در پیش رو دارید افزایش می یابد.

آنتون آلتمنت مدیرعامل Osom Finance  می گوید: “از آنجایی که اثبات خطر باعث حل معادلات انرژی زا می شود، بسیار کارآمدتر از اثبات کار است و امکان تایید و تصدیق سریعتر تراکنش ها را فراهم می کند.

اگر یک مالک(که گاهی اوقات اعتبارسنج نامیده می شود) برای تایید گروه جدیدی از تراکنش ها انتخاب شود، به آن ها رمز ارز پاداش اعطا می شود. بطور معمول مقداری کارمزد از تراکنش های بلاک به آن ها داده می شود. برای جلوگیری از کلاهبرداری درصورت انتخاب و تایید تراکنش های نامعتبر، بخشی را به عنوان جریمه باید پرداخت کند.

نقش اجماع در رمزنگاری

هر دو روش اثبات کار و اثبات خطر برای تایید تراکنش ها به سازوکار اجماع متکی ست. این بدان معناست که هریک از کاربران بصورت جداگانه تراکنش ها را تایید می کنند، هر تراکنش تایید شده باید توسط اکثر دارندگان بررسی و تایید شود.

به عنوان مثال یک هکر نمی تواند دفتر کل بلاکچین را تغییر دهد مگر اینکه به حداقل 51درصد دفترچه یادداشت برای مطابقت با نسخه جعلی خود دسترسی پیدا کند.

چگونه می توانید رمز ارز را استخراج کنید؟

استخراج به معنای آزاد شدن واحدهای جدید رمز ارز در جهان است که به طور کلی در ازای اعتبارسنجی تراکنش ها انجام می شود. گرچه از نظر تئوری استخراج رمز ارز برای هر شخص ممکن است، اما در مورد اثبات سیستم های کاری مانند بیت کوین بسیار دشوار است.

اسپنسر مونتگومری بنیانگذار Uinta Crypto Consulting می گوید: “هرچه شبکه بیت کوین رشد کند پیچیده تر می شود و قدرت پردازش بیشتری نیز لازم دارد.” قبلاً یک مصرف کننده معمولی می توانست این کار را انجام دهد، اما اکنون خیلی گران می باشد. افراد زیادی هستند که تجهیزات و فناوری خود را برای این رقابت بهینه کرده اند.

و به یاد داشته باشید: رمز ارزها به مقدار زیادی انرژی برای استخراج نیاز دارند. تخمین زده شده است که 0.21٪ از کل برق جهان برای تأمین انرژی مزارع بیت کوین تأمین می شود. این تقریباً به میزان انرژی برقی است که سوئیس در طی یک سال استفاده می کند. همچنین تخمین زده شده است که بیشتر استخراج کنندگان بیت کوین در نهایت 60٪ تا 80٪ درآمد حاصل از استخراج را برای تأمین هزینه برق استفاده می کنند.

گرچه کسب درآمد متوسط افراد برای پرداخت هزینه رمزنگاری در یک سیستم اثبات کار غیرمعمول نیست، اما مدل اثبات خطر با توجه به محاسبات پر قدرت به هزینه کمتری نیاز دارد زیرا اعتبارسنج ها بطور تصادفی و براساس میزان سهام آن ها انتخاب می شوند. با این وجود، شما نیاز به داشتن رمز ارز برای شرکت در آن دارید(اگر رمزنگاری ندارید، دیگر چیزی برای به خطر انداختن هم ندارید).

چگونه می توانید از رمز ارز استفاده کنید؟

برای خرید می توانید از رمز ارز استفاده کنید، اما این مدل هنوز برای پرداخت قابل قبول نیست. تعداد انگشت شماری از خرده فروشان آنلاین مانند Overstock.com بیت کوین را قبول می کنند، اما خیلی دور از دسترس نیست زیرا ممکن است در آینده نزدیک تغییر کند. غول پرداخت PayPal اخیراً از راه اندازی سرویس جدیدی خبر داده است که به مشتریان امکان خرید، نگهداری و فروش رمز ارز از حساب های PayPal خود را می دهد.

مونتگومری می گوید: ” PayPalبسیار عظیم است. اگر PayPal به عنوان یک بانک در نظر گرفته می شد ، آنها بیست و یکمین بانک بزرگ در جهان به شمار می آمدند و به همه کاربران خود امکان دسترسی می دادند. آنها می خواهند رمزنگاری را برای مردم آسان کنند.”

تا زمانی که رمزنگاری به طور گسترده تری پذیرفته شود، می توانید با مبادله رمز ارز با کارت های هدیه، محدودیت های موجود را کنترل کنید. به عنوان مثال، در eGifter می توانید از بیت کوین برای خرید کارت های هدیه  Dunkin Donuts، Target ، Apple  و سایر خرده فروشی ها و رستوران ها استفاده کنید. همچنین ممکن است بتوانید رمز ارز را برای خرید در کارت نقدی بارگیری کنید. در ایالات متحده می توانید برای کارت BitPay ثبت نام کنید، این کارت دارایی های رمزنگاری را به دلار تبدیل می کند، اما برای سفارش کارت و استفاده از آن و برداشت از خودپردازها، هزینه هایی باید پرداخت کنید.

همچنین ممکن است از رمز ارز به عنوان جایگزین سهام و اوراق قرضه به عنوان سرمایه گذاری استفاده کنید. دیوید زایلر، کارشناس رمز ارزها و سردبیر سایت اخبار مالی Money Morning ، می گوید: “شناخته شده ترین رمز ارز، بیت کوین یک ارز امن و غیرمتمرکز است که به ذخیره ای مانند طلا تبدیل شده است.” برخی حتی از آن به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می کنند.

نحوه استفاده از رمز ارز برای خریدهای امن

استفاده از رمز ارز برای انجام خریدهای امن به آنچه می خواهید بخرید بستگی دارد. اگر می خواهید رمز ارز را در خرده فروشی که مستقیماً آن را قبول نمی کند هزینه کنید، می توانید از کارت رمز ارز مانند BitPay در ایالات متحده استفاده کنید.

اگر می خواهید به شخصی یا یک خرده فروشی که رمز ارز را قبول می کند پرداخت کنید، به یک کیف پول رمز ارز نیاز دارید که یک برنامه نرم افزاری است که با بلاکچین تعامل دارد و به کاربران امکان ارسال و دریافت رمز ارز را می دهد.

برای انتقال پول از کیف پول خود، می توانید کد QR گیرنده خود را اسکن کرده یا آدرس کیف پول خود را بصورت دستی وارد کنید. برخی از خدمات به شما اجازه می دهند با وارد کردن شماره تلفن یا انتخاب مخاطبی از تلفن، این کار را به آسان انجام دهید. بخاطر داشته باشید که انجام تراکنش ها فوری نیست زیرا باید با استفاده از اثبات کار یا اثبات خطر اعتبار سنجی شوند. بسته به رمز، ممکن است بین 10 دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.

این زمان تأخیر بخشی از مواردی است که باعث می شود تراکنش های رمزنگاری ایمن شوند.”یک بازیگر بد که سعی در تغییر یک تراکنش را دارد، چونکه دارای “کلید” نرم افزار مناسب نیست شبکه تراکنش را رد می کند. بطور کلی یک شبکه سیاست گذاری می کند همچنین از هزینه های مضاعف جلوگیری می کند”.

چگونه در رمز ارز سرمایه گذاری کنیم؟

رمز ارز را می توان از طریق شبکه های نظیر به نظیر و صرافی های رمزنگاری مانند Coinbase و Bitfinex خریداری کرد. برخی از این مبادلات هزینه های بسیار ناچیزی را برای خریدهای رمزنگاری می گیرند. به عنوان مثال Coinbase ، بسته به اندازه معامله شما، 0.5٪ از خرید شما به اضافه کارمزد 0.99 تا 2.99 $ را دریافت می کند.

اخیراً ، برنامه سرمایه گذاری Robinhood توانایی خرید چندین رمز ارز برتر از جمله Bitcoin ،  Ethereum و Dogecoin را بدون هزینه مبادلات عمده ارائه داده است.

زایلر می گوید: ” زمانی این کارها بسیار دشوار بود اما اکنون حتی برای تازه کارهای رمزنگاری نیز نسبتاً آسان شده است.” “همچنین یک صرافی مانند Coinbase به افراد غیر فنی سرویس می دهد. ایجاد حساب در آنجا و همچنین پیوند دادن آن به حساب بانکی نیز بسیار آسان است.”

به خاطر داشته باشید که خرید رمز ارزها بصورت انفرادی شبیه به خرید سهام منفرد است. از آنجا که تمام پول خود را در یک اوراق بهادار قرار می دهید، خطر بیشتری را نسبت به این که آن را در بین بیش از صدها یا هزاران نفر گسترش دهید وجود دارد، مانند این که می توانید با صندوق سرمایه گذاری مشترک یا صندوق قابل معامله در بورس (ETF) وارد معامله شوید. اما متأسفانه در حال حاضر بودجه رمزنگاری بسیار کم است.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) یک صندوق سرمایه گذاری مشترک بیت کوین می باشد که در حال حاضر فقط برای سرمایه گذاران معتبر قابل استفاده است، به این معنی که اکثر آمریکایی ها واجد شرایط خرید در آن نیستند.

اگر می خواهید در بازار رمزنگاری باشید، ممکن است بتوانید بصورت انفرادی در سهام شرکت های رمزنگاری سرمایه گذاری کنید. زیلر می گوید: “تا آنجا که سهام رمزنگاری شده پیش رود ، انتظار می رود Coinbase در سال 2021،  IPO را داشته باشد.” همچنین چند سهام استخراج Bitcoin مانند Hive Blockchain (HIVE)  نیز وجود دارد. اگر میخواهید با ریسک کمتری رمزنگاری انجام دهید، می توانید در شرکت های بزرگی که از فناوری بلاکچین استفاده می کنند مانند IBM ، Bank of America  و Microsoft سرمایه گذاری کنید”.

آیا باید در رمز ارزها سرمایه گذاری کنید؟

کارشناسان نظرات متفاوتی در مورد سرمایه گذاری در رمز ارزها دارند. از آنجا که سرمایه گذاری بر رمزنگاری یک امری است برپایه حدس و گمان و با احتمال تغییر شدید قیمت، برخی از مشاوران مالی توصیه نمی کنند که مردم سرمایه گذاری کنند. به عنوان مثال، ارزش بیت کوین در سال گذشته تقریباً دو برابر شده است و در نوامبر سال 2020 به قیمتی بیش از 18000 دلار رسیده است، همچنین در همان سال نیز ارزش آن به شدت از دست رفته است، مانند زمانی که قیمت هر بیت کوین به زیر 5000 دلار رسیده بود. با این حال، حتی اوج های اخیر بیت کوین نیز از اوج سال 2017 آن یعنی حدود 20 هزار دلار برای هر بیت کوین، پایین تر بوده است. همه اینها برای گفتن این مسئله است که رمز ارزها برخلاف اکثر ارزهای مستقر، می توانند بسیار بی ثبات باشند و به طور مکرر ارزش خود را از دست بدهند.

به همین دلیل پیتر پالیون، یک برنامه ریز مالی معتبر (CFP) در East Norwich نیویورک فکر می کند که با توجه به اینکه ارزهایی مانند دلار آمریکا چون توسط یک دولت پشتیبانی می شوند، ایمن تر هستند. پالیون می گوید: “اگر دلار آمریکا داشته باشید، می دانید که می توانید با آن وام خود را پرداخت کنید و یا می توانید قبض برق خود را پرداخت کنید. وقتی به 12 ماه گذشته نگاه می کنید، شاخص دلار آمریکا برخلاف بیت کوین کم و بیش یک خط صاف است. چیزی که 50٪ افت کند برای چیزی جز حدس و گمان مناسب نیست.”

ایان هاروی درCFP  برای مشتریانی که به طور خاص به رمز ارز علاقه دارند کمک می کند تا مقداری پول برای آن اختصاص دهند. هاروی می گوید: “کارنامه مشتری باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا احساس خوبی داشته باشد در حالی که اگر سرمایه گذاری به صفر برسد، برنامه بلند مدت وی، او را از ریل خارج نمی کند.”

در مورد میزان سرمایه گذاری، هاروی با سرمایه گذاران صحبت می کند که اگر سرمایه ها سقوط کنند، چند درصد از سهام خود را از دست می دهند. وی می گوید: “این میزان می تواند 1٪ تا 5٪ باشد ، ممکن است حتی 10٪ باشد. به مقدار داشته های حال حاضر آنها و آنچه واقعاً در معرض خطر است بستگی دارد.”

منبع: forbes.com

ترجمه و نگارش: علی طوافی – وبسایت it2secure.com

قیمت کنونی بیت کوین در زمان نوشتن این مقاله :

حدود 32,266 دلار امریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *